Jak czyścić buty z nubuku lub zamszu?
Wybierając obuwie dla dzieci, zwłaszcza te zimowe, rodzice często zwracają uwagę, czy wykonane są ze skóry licowej czy z nubuku lub zamszu. Te dwa ostatnie materiały są zdecydowanie trudniejsze w utrzymaniu i pielęgnacji. Skóra nubukowa lub zamszowa prezentuje się bardzo ładnie, jednak rodzice często mają na uwadze użytkowanie takiego bucika i trudność w jego czyszczeniu. Przy zakupach często pada pytanie: Jak czyścić buty z nubuku?
Wbrew pozorom czyszczenie butów z nubuku nie jest rudne. Zachowanie idealnego wyglądu bucika wcale nie wymaga skomplikowanych czynności.
Aby buciki z nubuku lub zamszu zachowały jak najlepszy wygląd i zachowały swoje właściwości (nie przemakały) potrzebują uwagi i odpowiedniej pielęgnacji. Dodatkowo obuwie dziecięce posiadają różne zdobienia – materiałowe, skórzane, brokatowe itp. Nowy bucik wygląda ślicznie, ale często się zdarza, że po pierwszym spacerze nie wygląda już najlepiej.
Przedstawiamy 4 praktyczne kroki, co należy zrobić, aby buty na długo zachowały nienaganny wygląd:
Impregnacja – to pierwszy krok, jaki powinniśmy wykonać po zakupie butów z nubuku. Nowy but wygląda idealnie, czasem może się zdarzyć, że będzie on lekko przykurzony. Zazwyczaj nikt nie myśli, żeby na tym etapie zacząć troskę o jego wygląd. A to duży błąd. Po wyjęciu butów z pudełka, należy go delikatnie przetrzeć suchą szmatką (dla pozbycia się kurzu) i zaimpregnować odpowiednim preparatem. Taki środek najczęściej występuje w formie spray’u – należy go rozpylić z odległości min. 20 cm i poczekać aż obuwie wyschnie.
Regularna pielęgnacja – nubuk co jakiś czas należy szczotkować miękką szczotką, specjalnie przeznaczoną do tego celu. Miękkie włosie nie uszkodzi struktury materiału i wyczyści obuwie z lekkich zabrudzeń. Pamiętajcie, że takie zabrudzenia należy usuwać z buta jak najszybciej, po ich zaschnięciu będzie nam trudniej przywrócić wygląd buta do stanu pierwotnego. Przyda się też wilgotna szmatka lub gąbeczka. Drobne zabrudzenia z błota wystarczy jak najszybciej wytrzeć, aby błoto nie wsiąkało głębiej.
Czyszczenie – jeżeli na bucie pojawią się większe zabrudzenia (błoto, śnieg, sól itp.) musimy użyć gąbki lub gumki do czyszczenia. Nie macie tego pod ręką – spokojnie można użyć kawałka skórki od chleba lub gumki do mazania, pod warunkiem, że jest biała. Ten domowy sposób sprawdzi się do tego idealnie. Jeżeli zauważymy nieestetyczne zacieki z soli wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką namoczoną w roztworze wody i płynu do naczyń. Jeżeli na takich bucikach pojawi się tłusta plama przecieramy ją wilgotną ściereczką namoczoną w 10% roztworze wody i octu. Pamiętajcie, że przemoczone buty zawsze zostawiamy do wyschnięcia i absolutnie nie wystawiamy do światła (zwłaszcza do słońca). Taka chęć przyspieszenia wysychania spowoduje, że na bucie powstaną nienaturalne odbarwienia i plamy. Bucikom pozwalamy wyschnąć naturalnie, nie używając żadnych przyspieszaczy np. suszarki.
Renowacja – piękny i elegancki wygląd buta utrzymamy, jeżeli regularnie będziemy go przeczesywać i zabezpieczać odpowiednim środkiem – renowatorem (np. kremem). Po tych czynnościach również należy użyć impregnatu. Systematyczne działania z pewnością przedłużą żywotność buta.
Mamy nadzieję, że teraz łatwiej będzie Wam dbać o buciki Waszych pociech. Po każdym użyciu bucika zwróćcie uwagę, czy nie ma większych zabrudzeń. Przetrzyjcie delikatnie szmatką. Do usunięcia zabrudzeń z ozdób, aplikacji możecie użyć patyczka higienicznego.